суббота, 15 августа 2015 г.

«Жінка – прикраса роду людського» (твір на морально- етичну тему)

Мета: навчити учнів писати твори – роздуми морально- етичної тематики ,
          добирати мовні засоби відповідно до задуму та запропонованої форми
          висловлювання; розвивати творчі здібності учнів; виховувати почуття
          поваги до жінки,почуття прекрасного в житті.

Обладнання: портрети відомих жінок, пам’ятка «Як писати твори».
Я – жінка,
Я  - мати!
Запалена Богом
Одвічна свіча.
Г.Чубач
Хід уроку:

                                                                         
( Урок розпочинається піснею про матір)
1.Оголошення теми та мети уроку.
   1. Слово вчителя.
      Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення , присвячений морально- етичній темі «Жінка – прикраса роду людського».
     Тема уроку складна,адже ми будемо говорити про місце кожної людини у житті, про прагнення духовної досконалості і, звичайно, про носія та творця життя – жінку, яка найглибше втілює найдорожчі людські цінності.
   Я сподіваюся, що почуте сьогодні на уроці залишить слід у душі кожного з вас і ,звичайно, допоможе, коли ви писатимете твір.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Слово вчителя.
  Розпочати урок хочу твором ,який написала наша випускниця.Мене він зворушив.
 Жінко! Вічна таємнице, яку не кожному вдається розгадати. Краса світу, його сонячність, безмежність втілюється у ній. Якщо людина починається з любові, то світ, без сумніву, - з жінки.
  У всі віки жінка- мати була охоронницею, добрим янголом домашнього вогнища. Її мудрість поважали в сім’ї, в її розрадах знаходило спокій зранене і зболене чоловіче серце.
  Берегине роду людського...Вдумаймося у ці святі слова. Таким спочатку було ім’я богині, що рятувала від лиха і дарувала добро. Згодом так називали в народі жінок, які берегли і підтримували домашнє вогнище, були покровом усьому родинному колу. На Запорозькій Січі існував закон, який забороняв з’являтися там жінкам . Це не була зневага, а навпаки, - особливе ставлення, бажання захистити жінку від жорстоких , часто кривавих чоловічих справ, зберегти її чистоту, вроду і ніжність.
  Найперше і найголовніше призначення жінки – дати життя і бути матір’ю, турботливою і ласкавою, під чиїм крилом тепло, добре і затишно. Хто може заперечити це? Так було споконвіків і залишиться назавжди.
  Життя змінюється. Я згодна, що в нашому сьогоденні жінка незалежна, самостійна, освічена, яка уміло опановує питання політики, активно впливає на суспільний розвиток. Але невже це змінило її Боже призначення і найголовнішу суть? Думаю, що ні.
  Я захоплююся сміливістю і мужністю Жанни д’Арк, мудрістю та вродою Клеопатри, але надзвичайну повагу викликає у мене жінка- мати, яка дала нове життя, оберігає, доглядає та захищає його. Шкода, що не кожна сучасна жінка до кінця розуміє своє призначення – бути матір’ю. Дуже хочеться, щоб справді пророчими стали слова Шевченка:
        Нічого кращого немає,
        Як тая мати молодая
        З своїм дитяточком малим...
Хіба є щось святіше і благородніше? Повірмо в це – і світ стане кращим і добрішим.

2.     Бесіда.
1)     Чи відповідає твір темі нашого уроку?
2)    Яке враження справив він  на вас?
3)    Пригадайте, в якому стилі потрібно писати твір морально-етичної проблематики?
4)    Назвіть основні ознаки публіцистичного стилю.

-         Перед вами композиційна схема твору – роздуму.
Твір – роздум: вступ, теза, докази, висновок.

Пригадайте  і прочитайте пам’ятку про основні вимоги до твору.
                      Пам’ятка « Як писати твір»

1.     Писати на задану тему.
2.     За планом.
3.     Послідовно.
4.     Недовгими, правильно побудованими реченнями.
5.     Образно, точно.

3.     Робота зі словником.
Мораль – це система норм і принципів поведінки людей у ставленні одне до одного та до суспільства.
Етика – наука про мораль, норми поведінки, сукупність моральних правил.
Берегиня – охоронниця дому.

ІІІ. Сприйняття  і засвоєння учняями навчального матеріалу.
1.     Слово вчителя.

  Для написання твору я пропоную вам кілька тем, одну з яких ви маєте обрати.
1.     Жінка- носій і творець життя.
2.     Жінка, мати, Берегиня.
3.     Моє бачення ролі сучасної української жінки.
4.     Від матері – і слава, і пісні, хліб.
5.     Захочеш -  і будеш. В людині, затям,
   Лежить невідгадана сила.(О.Ольжич)

    Сьогодні ви вже стоїте на порозі дорослого життя. Яким воно буде , залежить від вас. Я переконана, що ваше майбутнє залежить і вд того, наскільки чесно ви будете ставитися до обов’язків, причому не лише професійних, але й громадянських. Я впевнена також у тому, що місія жінки стосується не лише її роду, але й усього живого на землі.
   І що б там не вирішували чоловіки, доля людства все одно в руках жінки, бо воно зародилося у її клітиночках, її серці, сповите і захищене її любов’ю. Яке це щастя – бути жінкою! Утім, це й велика відповідальність – бути жінкою.
Жінки за майбутнє –
То сила могутня,
Яка нас поєднує знов.
За щастя родини,
За долю дитини.
Жінки – за добро і любов.

2.     Виразне читання легенди про створення  Богом жінки.

      Після того, як до Бога звернувся чоловік і заявив про свою нудьгу, Усевишній замислився : з чого зробити жінку, якщо весь людський матеріал пішов на чоловіка. Утім, не бажаючи відмовити своєму улюбленцеві,  після короткого роздуму Він став створювати жінку з кількохяскравих променів сонця, всіх чарівних барв зорі, задумливого смутку місяця, краси лебедя, грайливості кошеняти, граційності газелі, ласкавого тепла хутра, притягальної сили магніту.
  Бог змішав усе разом, а потім додав холодногомерехніння зірок, в’їдливості мухи, впертості осла, зажерливості акули , ревнощів тигриці, мстивості пантери, кровожерливості п’явки, отруйності зміїї, знижувальної сили стихії.
  Ось таку жінку створив Бог і передав чоловікові, промовивши при цьому: «Бери її такою, якою вона вийшла, і не намагайся її переробити, будь щасливим з нею протягом життя і терпи муки від неї до самої смерті».

3.     Слово вчителя.
      Це легенда – жарт, але в ній є частка правди. Жінка – це одвічний біль і одвічна втіха. Від неї іноді залежить дуже багато в житті.
-         Чи погоджуєтеся ви з цим?

  Усе прекрасне на землі походить від світла сонця, від кохання, від молока і ласки матері. Материнство – це синонім людяності, добра, самозреченості. Мати усе готова віддати своїм дітям. Світ уклоняється їм, благословляє це величне й ніжне ім’я – ненька, мати, Мадонна!
-         Спробуємо звернутися до своїх матусь зі щирими словами вдячності і любові.
 ( Учні висловлюють свої думки).

4.     Творчий портрет жінки.
    У нашій невеликій галереї є портрети жінок: Лесі Українки, княгині Ольги, Ліни Костенко тощо. Назвіть, будь ласка, імена інших жінок, про яких ми ще не згадали. Чим уславлені ці особистості?
     (Роксолана, Валентина Терешкова...)
-         Чому імена всіх згаданих вами жінок відомі далеко за межами України?
5.     Інтерв’ю.
  Скажіть , будь ласка, а кого з жінок нашого краю ви можете назвати , які викликають повагу і захоплення?
   В Гюго писав : «Ніяка зовнішня чарівність не може бути повною, якщо вона не оживлена внутрішньою красою».
- Як ви розумієте цей вислів? Чи завжди вони збігаються?
- Назвіть моральні якості жінки (доброта,чуйність, щирість, небайдужість, альтруїзм, чесність, правдивість , уміння дотримуватися слова, надійність, працелюбність, почуття власної гідності...)
- Ч повинна жінка відокремлювати особисте щастя, життя від життя суспільства?
- Назвіть твори українських письменників, у яких жінка є головним персонажем?
- Пригадайте поезії, присвячені жінкам, продекламуйте їх.
- Пригадайте вислови, цитати,афоризми, якими ви керуєтеся чи будете слідувати у житті.

6.     « Мозковий штурм».
  На попередньому уроці ми провели анкетування.Вам потрібно було визначити критерії, за якими сучасна жінка має можливість стати щасливою і успішною.Із 20 ознак треба було вибрати лише 7 і визначити їх місце у рейтингу.Результати відображено у діаграмі (на дошці). Спробуйте коротко довести, що вибрані критерії дуже важливі в житті жінки.


                                        Анкета

     Щасливою та успішною можна вважати жінку, яка має :
-         освіту;
-         чуйне серце і щиру душу;
-         любов;
-         здоров’я;
-         гроші;
-         працю за покликанням;
-         дітей;
-         величезні скарби;
-         вірних друзів;
-         таланти;
-         вдалий шлюб;
-         самоповагу;
-         престижну професію;
-         гарну зовнішність;
-         повагу людей;
-         Батьківщину;
-         батька і матір;
-         доброту і співчутливість;
-         совість,чесність;
-         вірність.
(Учні доводять важливість вибраних ними критеріїв).

7.     Слово вчителя.
   Підбиваючи підсумок всьому сказаному, спробуємо відтворити узагальнений образ сучасної української жінки.(Докази)

  Життя неповторне, й у кожного воно своє. Людина ж , яка від самого народження має певні, притаманні тільки їй обдарування, цілком здатна сама витворити собі долю. Але для цього потрібно працювати над собою, формувати характер, волю, набувати різноманітних умінь та навичок, мати активну життєву позицію.

ІV. Висновки уроку. Підведення підсумків.
V. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання.
    
      Написати твір.






Комментариев нет:

Отправить комментарий