суббота, 15 августа 2015 г.

Асоціації в поезії.Зорова поезія. ( фрагмент заняття літературного гуртка «Живе слово»)

Тема : Асоціації в поезії. Зорова поезія.

Мета: допомогти учням зрозуміти особливості зорової поезії,необхідної для глибшого усвідомлення асоціативності; розвивати уяву, креативне мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття прекрасного,вміння любити та цінувати все те, що тебе оточує.

Перебіг заняття:

І.Організація гуртківців до заняття.
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань заняття.

1.     Слово вчителя ( із пералельною демонстрацією на дошці)

Асоціація - зв’язок між уявленнями, при якому одне уявлення в свідомості людини викликає інше,зумовлені або подібністю (цукор – сніг), або контрастом ( гіркий – солодкий), або суміжністю в часі ( зима – мороз) чи просторі ( ліс – гриби).
   Ще Арістотель вважав здатність до асоціативності передумовою пізнавальної ,мислительної діяльності загалом і художньої творчості – зокрема.
  Філософ Любомудр визначив основні види асоціацій : за суміжністю, за часовою послідовністю, за подібністю й за контрастом .
  Асоціації відіграють важливу роль у пізнавальній та творчій діяльності людей. Створюючи образ,письменник ставить своїм завданням викликати в читача потрібнійому асоціації.

2.     Творча вправа.
 До поданих слів – стимулів якомога швидше доберіть асоціативні поняття.
Наприклад, акація – колюча.
    Весілля, бал, груша, зебра, троянда.
3.     Художнє читання.(вчитель,або один із гуртківців)


ГОСТІ ГРУДНЯ

Сиджу я біля підвіконня,
Коли дивлюся — у садку
На груші... яблука червоні
Висять на самому вершку.
Та от підкрався кіт-гульвіса,
На грушу глипнув, як сова, —
Червоні яблука знялися
І — полетіли! Ну й дива!
Взяв олівець я із пенала
І записав в календарі:
«Сьогодні вперше прилетіли
До нас у гості снігурі».

А. Качан

4.Слово вчителя.
   Отож, ліричний герой записав свої асоціації – яблука – снігурі, а ми спробуємо все це відобразити за допомогою фарб та пензля. У кінці заняття кожен опише свої враження та продемонструє власні асоціації, що вже будуть покладені на папір.

( Гуртківці одержують зразки прочитаного поетичного твору на парти та починають малювати під мелодію « Самотній пастух» Джеймса Ласта).


ІІІ. Підсумок заняття.

   - Продемонструйте та поясніть які зорові асоціації виникли у вас під час роботи і чому?










Комментариев нет:

Отправить комментарий