суббота, 11 февраля 2017 г.


ДРАМА І. ФРАНКА "УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ"


Мета: обмінятися враженнями після прочитаної драми,виявляючи власну             оцінку подій і образів,змальованих у ній,осмислити  і визначити художню цінність твору та глибше пізнати для себе моральні загальнолюдські цінності; розвивати навички логічногомислення;     прищеплювати інтерес до літературних здобутків рідного народу.

Обладнання: виставка творів І.Франка, його портрет,копії сторінок                       першовидань, текст драми.

Тип уроку: урок-дослідження

Форми роботи: слово вчителя, робота в групах, бесіда-дискусія, гра «Збери         букет», гра «Три стільці»

                                               Хід уроку:
                                                                    Мої п’єси – то мій смуток.
                                                                                           І.Франко
І.З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
    Любі друзі,перш ніж ми розпочнемо свою роботу,давайте повернемося один до одного, відкриємо долоні, посміхнемося і скажемо : « Сьогодні чудовий день! Навколо панує любов  і спокій, у мене все прекрасно !»
ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної мети.
     Слово вчителя.
            Сьогодні знецінюються віковічні моральні істини,цей процес охопив сім’ю, продовжує підривати її духовні основи. Ще у 1891 році Іван Франко написав драму «Украдене щастя», в якій вже тоді звучали актуально ці проблеми.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.
   1.Слово вчителя.
 Десятки літ людей хвилює драма,
 В яку Франко заклав глибокий смисл.
Хто винен? Вирішимо з вами,
Кого ошукано, хто славу заробив,
Михайло, Анна, чи Микола,
А, може, люди : добрі,злі ?
Це довести у ваших силах.
То ж вирушаємо у час той на землі.

2.Запис теми у зошити.
3.Робота з епіграфом.
- Як ви розумієте слова І.Франка.
4. Робота в групах (завдання на картках)
 1)З’ясувати історію написання драми (за підручником – с.150)
 2)Визначити тему та ідею твору.
Тема – трагедія особистого життя трьох головних героїв, у яких украдено щастя.
Ідея – розкрити страхітливі умови життя західноукраїнських селян під владою Австро-Угорщини,правдиво показати галицьке пекло, в якому за клаптик поля син піднімав руку на батька, брат- на брата, сусід-на сусіда.
3) Визначити і записати проблеми:
 - добра і зла
 - примусового шлюбу
 - проблема родинних стосунків
 - зради та вірності
 - кохання та ненависті
4) Що називається драмою?(с.481-підручник)
  -Літературний рід, характерними особливостями якого є те, що життєві події та характери персонажів розкриваються не описово,а через показ їхніх дій і вчинків та розмов,що ведуться між ними.

5.Озвучення результатів лідерами груп.
6.Проблемне питання (запис у зошити)
  -Кого обкрадено? Хто винен?
 - Хто втягнутий у конфлікт?
 - Хто винен у трикутнику?
                                              Анна



                 Микола                                       Михайло

7. Бесіда-дискусія
- Чи могли герої драми повернути своє щастя?
- Чи будуть щасливі Анна та Микола після смерті Михайла?
- Чи можливий інший фінал драми?
- Хто, на вашу думку, любив по-справжньому?
- Поясніть ставлення громади до взаємин Анни з Михайлом.А яке ваше ставлення до цих взаємин?
- Що стало останньою краплею,яка переповнила чашу терпіння Миколи?
- Чи є Задорожній найтрагічнішою постаттю? Чи хотів він убити? Чому це сталося?

8. Гра «Збери букет»
 Із троянд та будяків складаємо творчу характеристику Анни:
-добра, тиха                             - безсоромна
-може бути вірною                 - змушує страждати близьких
-гарна господиня                     - зрада
-страждає
-вміє кохати
(переважає позитивне)
9. «Мікрофон»
-Хто ж винен : Микола,Михайло?
10.Гра «Три стільці»
  Запрошуються 3 учні.Діти вирішують,кого з ким посадити.(усіх разом)

11. Виразне читання вірша вчителем.
- Я зрадив,так.
Але це біль чи злочин?
Скажу всю правду, ми тепер одні.
Кому з нас гірше?Я одводжу очі,
А ти у вічі дивишся мені...
І що ж найтяжче: мука моя марна,
Бо зрада-діло темне і брудне.
А ти –це ти.
Ти і в стражданні гарна,
Ти можеш навіть пожаліть мене...
Відступник я,нікчемний я і ниций.
Але ти любиш і тому прости...
Життя- така велика ковзаниця.
Кому вдалось, не падавши, пройти?

Ці слова належать Грицеві Бобренку з роману Ліни Костенко «Маруся Чурай». Скажіть, чи зміг би хтось із героїв драми І.Франка промовити такі слова? Хто винен?(відповіді учнів)

ІV. Рефлексія.
 Повернемося до нашого проблемного питання.
  Отож,ошукано усіх трьох, а щастя вкрали брати Анни.
У.Підведення підсумків уроку.
УІ.Оцінювання.
УІІ.Домашнє завдання.
   Написти твір-роздум « Чи може крадене щастя бути справжнім?», використавши до трьох цитат із твору.




Комментариев нет:

Отправить комментарий