воскресенье, 14 июня 2020 г.

Мотиваційна довідка




Мотиваційна довідка
Використання інтернет – ресурсів у професійній
діяльності педагогів. Основи online-комунікацій
 Дистанційне навчання виявилось для нас несподіваним челенджем, та мабуть, виклики очікуваними і не бувають.
На віддалений режим перейшов освітній процес. Як організувати клас на навчання онлайн, якими інструментами користуватиися і як підтримувати дітей вмотивованими намагалися з'ясувати вчителі нашої школи протягом довготривалого карантину.
 Робота вчителя і без карантинного режиму була достатньо складною — спробуй зайти до класної кімнати, вгомонити дітей, вкласти їм до голів усе, що передбачила шкільна програма, а до того ж зробити це цікаво — так, щоб їм це ще і сподобалося. А тепер давайте вийдемо на новий рівень: умови всі ті самі, мінус класна кімната, плюс екран комп'ютера..
  Карантин, – це хороший привід почати робити те, що давно потрібно було зробити. Карантин — не криза, а виклик для закладу освіти. Такі періоди дають нам змогу відкрити нові можливості для організації навчання, розвитку медіа грамотності  усіх учасників освітнього процесу. Учні швидко адаптуються, адже онлайн середовище для них звичне. А вчителів потрібно зорієнтувати, насамперед, які інтернет-ресурси можуть стати платформою для дистанційного навчання.
 Перше, що ми зробили, це з'ясували, якими онлайн-ресурсами краще користуватися для плідної роботи.
 Вчителі  надали дітям інструменти як для самостійного опрацювання матеріалу, які б включали не просто “прочитай параграф підручника, дай відповідь на запитання”, а  - теоретичний матеріал, ілюстративне чи графічне зображення (пояснення), лінк на відео для перегляду, check-list для закріплення знань і творче завдання (можливо, таке, яке можна виконати з друзями дистанційно) , так і для групової роботи через систему відео уроків, відео конференцій. (Уроки через Jisti Meet, Skype, Zoom, Google Hangouts).
 Обрати  один ресурс для дистанційного навчання — обмежити можливості учасників дистанційного навчання. Тож у ході роботи ресурси можна змінювати, доповнювати один одним.
Формат навчання
Онлайн – відеоконференції та вебінари
Офлайн
Платформи для комунікації (офлайн навчання)
1-4 класи:
5-9 класи:
10-11 класи:
Створення уроків
1) Теорія – наповнення текстовими та відеоматеріалами
а) Розміщення матеріалів у своєму особистому блозі, на сайті або можна використовувати додаток Padlet
б) Наповнення – створення добірки відео в YouTube
2) Закріплення матеріалу:
а) Тренажери
б) Тестування:
Kahoot!

   Пропрацювавши кілька місяців у онлайн - режимі, ми дійшли висновку, що дистанційне навчання має свої переваги та недоліки, особливості та складнощі. Перш за все  варто наголосити на особливостях даної роботи, а це: гнучкість у часі, модульність . інформаційне забезпечення, економічність та нова роль вчителя. Звичайно, для нас усіх -  це нова форма роботи, а тому ,разом із плюсами, бачимо й  певні мінуси.
  Дистанційне навчання стало для українських закладів освіти загалом і педагогів перевіркою на те, як швидко вони можуть реагувати на виклики, бути гнучкими та ефективними у некомфортних для них умовах, а також на комп’ютерну грамотність та вміння працювати на сучасних освітніх онлайн-  платформах. Основою ефективного дистанційного навчання є самоорганізація учнів, бажання вчитися, не зважаючи ні нащо. Із  цим у нас, м'яко кажучи, проблеми, низька мотивація до навчання в учнів – справжня больова точка. Підсилити мотивацію може батьківський контроль, але не всі батьки через ті чи інші обставини можуть проконтролювати «карантинне» навчання своїх дітей. Серед недоліків виявилися: технічні неполадки (проблеми), неможливість відразу поставити запитання і вимоги до уроку - він повинен бути коротшим  і чіткішим, так як заняття вживу. Важливо враховувати, що онлайн-навчання підходить не всім, так що треба слідкувати, чи всі на з в'язку. І звичайно, якось  заохочувати онлайн-активність; питання в чаті — це дуже підтримує вчителя, бувають уроки, які і виходять за рахунок підтримки дітей.
Відсутність живого контакту між вчителем та учнем, відсутність живого спілкування, необхідна сильна мотивація, нестача практичних вмінь та навиків, неможливість 100% контролю знань учнів і процесу навчання  - це той перелік складнощів, із яким зустрілися вчителі, розпочавши самостійну діяльність під час карантину.
  Але, поряд із недоліками, є те позитивне зерно, що надихає вчителя до плідної праці та кінцевого результату, а саме : можливість навчатися у будь-який час, можливість навчатися в будь-якому місці, навчання без відриву від основної діяльності, можливість навчатися у своєму темпі, доступність навчальних матеріалів, мобільність, навчання в спокійній обстановці, індивідуальний підхід, дистанційна освіта дешевша, зручність для викладача.
  Наступним кроком була необхідність методично правильно організувати  навчальний процес, зокрема, необхідно:
  • встановили режим роботи працівників (як педагогічних, так і непедагогічних) із запровадженням гнучкого графіку їх роботи;
  • затвердили заходи щодо виконання працівниками методичної, організаційно-педагогічної роботи, наприклад, розроблення індивідуальних планів професійного розвитку (підвищення кваліфікації педагогічних працівників, самоосвіти тощо);
  • визначили заходи щодо збереження систем життєзабезпечення (охоронного режиму);
  • визначили особливості провадження освітнього процесу.
В умовах карантину вчителі працювали з учнями, що перебували удома, шляхом використання технологій дистанційного навчання з урахуванням матеріально-технічних можливостей закладу освіти. 3 урахуванням надзвичайної ситуації та загальнодержавних протиепідеміологічних заходів. Тобто адміністрація закладу освіти організували, координували та здійснювали контроль за виконанням вчителями освітніх програм.
 Наприклад, для здійснення обміну навчальними матеріалами застосовувалися будь-які пристрої та інструменти, зокрема мобільний телефон,( за допомогою якого можна організувати спільноту в соціальних мережах, мобільних додатках), ноутбук, ПК, планшет тощо. Матеріали надсилали електронною поштою, розміщували на вебсайті закладу , зокрема відео-уроки або гіперпосилання на них.
 Одна справа, коли ти працюєш перед класом, бачиш очі дітей поряд, але утримати увагу школярів дистанційно значно важче. Нам стала в нагоді книга “Від знань до навичок. Універсальні правила ефективного тренування будь-яких умінь”, що відкрила вчителям шлях до контакту з учнями в боротьбі за їхню увагу. Майстерність справжнього вчителя, який уміє володіти аудиторією, складається з дрібниць. Як утримати увагу класу, правильно зробити зауваження, використовувати свій голос для підтримки дисципліни, а не навпаки? Багато хто приходить до цього шляхом проб і помилок, однак тепер все педагогічні прийоми докладно описані, і їх можна вивчити.
1) Сильний голос – прийом, що дозволяє викладачам (і тренерам) перейняти майстерність педагогів, які вміють “керувати класом”. Кращі вчителі приходять в найбільш некерований клас, в якому ніхто не може навести порядок, змушують учнів робити те, що потрібно, і повертають до уроку тих, хто не слухає (або не хоче слухати).
Зазвичай, коли вчитель нервує або боїться, що учні не будуть його слухатися, коли відчуває, що перестає керувати класом, він насамперед намагається говорити голосніше і швидше. Гучний голос, як це не парадоксально, підсилює шум в класі, і учням простіше спілкуватися пошепки.
2) Сто відсотків – це кількість учнів, які повинні слухати вчителя на уроці. “Це з області фантастики?” – запитаєте ви. Анітрохи. Потрібно лише знати деякі тонкощі. Кращі викладачі домагаються слухняності позитивними і, що важливо, ненав’язливими прийомами.
3) Будьте тверді і спокійні. Ловіть на ранньому етапі. Кращі вчителі миттєво помічають, що очі учня починають блукати, і припиняють його погані наміри ще до того, як той встигне щось зробити.
4) Подяка має величезну силу. Проста вдячність за те, що учень виконав ваше прохання, не тільки свідчить про виховання, але і доводить усьому класу, що хуліган зробив те, що ви просили (подумайте, за що ще можна було б подякувати учневі). Увага відновлюється, і учні сприймають вас як спокійного і вихованого вчителя, в якого все під контролем.
5) Засіб, а не мета. Увага – це засіб, а не мета. Учням потрібно вас слухати, щоб досягти успіхів у навчанні. “Дивіться на мене, інакше не зрозумієте” – ця фраза скаже набагато більше, ніж така: “Всі повинні дивитися на вчителя. Якщо я прошу вас про щось, ви повинні це робити”.
6) Універсальні вимоги. Педагоги, які досконало оволоділи цим прийомом, підкреслюють універсальність вимог. Вони висловлюють це наступним чином: “Я хочу, щоб всі сіли прямо” або, ще краще: “Ми всі повинні сісти прямо”.
7) Акцентуйте увагу на видимих аспектах поведінки. Досягніть максимальної видимості. Знайдіть вірний спосіб зробити так, щоб порушників дисципліни було легко виявити.
8) Покажіть, що все контролюєте. Не просто давайте вказівки, а й стежте за їх виконанням, при цьому учні повинні розуміти, що ви не спите. Кожну пару хвилин озирайтеся зі спокійною посмішкою, щоб перевірити, чи все йде за планом.
 У таких умовах бажано б було в автоматизувати якісь процеси. Наприклад, чудово, коли вчитель використовує готові ресурси, що є комплексними (забезпечують і подачу теоретичного матеріалу, і його закріплення). Ідеально, якщо ці ресурси надають вчителям доступ до учнівських статистик.
За таких умов виграють всі:
  • учні самостійно за певним (визначеним вчителем) алгоритмом проходять уроки;
  • вчителі не мають перевіряти кожну роботу учня, бо система це робить за нього;
  • учні і вчителі бачать кількісну оцінку роботи учнів та динаміку.
 Вибираючи сервіси для організації дистанційного навчання, врахуйте , що навчальні матеріали мають бути подані українською мовою і укладені відповідно до діючої програми.
 Для того щоб максимально зацікавити учнів роботою на цих сервісах, необхідно вчителю «прорекламувати» такого виду роботу та познайомити з інтерфейсом та основними правилами роботи.
 Полегшує роботу вчителю, якщо на навчальних платформах є ігрова складова. Це створює додаткову мотивацію для учнів заходити на платформу та проходити уроки. Наприклад, проходячи уроки з математики на українській платформі GIOS, учні 5-9 класів заробляють бали (переглядаючи інтерактивні відео та виконуючи завдання у різних формах), відслідковують свій прогрес, збирають додаткові життя, колекціонують досягнення та купляють за зароблені бали аватарки. Причому навчатися вони можуть не лише за допомогою комп’ютера чи планшета, а навіть за допомогою улюбленого власного смартфону.
 Чудово, що сервіси, які існують для дистанційного навчання, ввійшли у становище вчителів, що змушені були перейти на дистанційне навчання, і надають на час карантину безкоштовне використання. Наприклад, щоб отримати доступ до безкоштовного використання платформи GIOS, досить просто заповнити вчителю математику 5-9 класів гугл форму.
 Мотивувати учнів до здобуття знань можуть і батьки. Адже саме від них залежить, чи створені відповідні умови для дистанційного навчання. Навряд батьки самостійно задумуються про умови, що мають бути створені ними для дистанційного навчання, чи про те, як можна мотивувати свою дитину. Тож вчителям доцільно ділитися з батьками порадами від психологів. Наприклад, можна запропонувати переглянути вебінар «Мотивація дитино до навчання» від психолога Ірини Губеладзе.
 Все ж будь-яка криза – це можливість для розвитку. Правильно організоване і певним чином автоматизоване дистанційне навчання дає можливість раціонально структурувати навчальний матеріал і освітній процес, забезпечити зворотній зв'язок, подати навчальний матеріал яскраво і наочно, врахувати індивідуальні особливості учнів, розвинути вміння учнів вибудовувати свою власну освітню траєкторію та планувати свій час, сприяти формуванню в учнів активної життєвої позиції, розвитку в них навичок самоконтролю та самокорекції, підвищити мотивацію учнів до навчання.
 Навчальний рік добіг свого кінця, виставлені оцінки, роздані табелі, а вчителі можуть підвести підсумки своєї роботи під час карантину та визначити недоліки. Так, вони були й ми можемо назвати  те, що турбує кожного вчителя: не бачиш учнів, треба постійно думати, як зацікавити
дітей і як вигадати завдання, щоб не списували, відсутність мотивації середньостатистичного учня. відсутність єдиної платформи онлайн -засобів навчання, які відповідали б чинній програмі, проблеми з доступом до мережі Інтернет.
Проаналізувавши увесь навчальний процес, впевнено можемо сказати, що необхідна зміна структури дистанційного навчання для досягнення більшої ефективності, зокрема:
• Введення електронної версії  бало-рейтингової
системи;
• Застосування практичних відео-посібників при
проведенні теоретичного курсу;
• Розробка додаткових курсів для компенсації відсутніх
знань;
• Введення продуманої системи тарифів;
• Посилення захисту і контролю над головними
розподіляють комп'ютерними базами та електронними
центрами.







среда, 26 февраля 2020 г.

Родинне свято-гра "Хто зверху?"



Інтелектуально-розважальне шоу «Хто зверху»
( для учнів 8 класу та батьків, родинне свято)
Мета: Виховувати через ігри людяність, гуманізм у стосунках, доброзичливість, повагу до людей, великодушність, скромність та самопожертву. Навчити оволодівати мистецтвом спілкування та навичками взаємодопомоги, пробуджувати щирий інтерес до всього корисного, морального. Розвивати цілеспрямованість, наполегливість в досягненні мети, самостійність.
Хід заходу:
Ведучий. Доброго дня! Доброго дня, пані та панове! Вас вітає інтелектуальне, розважальне шоу «Хто зверху?»!
Ведуча. Хто розумніший, дорослі чи діти?
Ведуча. Так, суперники у нас гідні поваги. Але у нас є ще й верховний суддя цієї неперевершеної гри – пані Справедливість, Чесність, Точність І вони- жінки! Але дуель поставить все на свої місця.
Ведучий. Все зрозуміло. Починаємо.
1.Ведуча. Діти, ми знаємо, що у нас немає проблем з інтелектом. Доказом цього стане наш перший конкурс «Збери літери».
Ведучий 4 гравців із вашої команди отримують по 2 літери, ми прикріплюємо їх на спини і попереду. Хто саме отримає вирішуйте  самі.
Ведуча. Діти, не лякайтеся.  Зберіться, будь ласка. Правила наступні: зачитуються  питання, дівчата їх відгадують і вибудовують слово з літер, які в них на аркушах. Треба рухатися і швидко переміщатися з літерами. Слово складаємо зліва направо, щоб ми, глядачі змогли його прочитати. На це вам дається 2 хвилини. Команда, яка склала більшу кількість слів отримує 10 балів, команда, яка склала меншу кількість слів – 0 балів.
Ведучий. Три, два, один – час пішов.
Дітям  літери Р, М,  Б, Г, Н, А, О, Е.
Завдання:
  1. Паралелограм з рівними сторонами (РОМБ)
  2. Хімічний елементз атомним номером 35, що належить до галогенів і утворює однойменну просту речовину , червоно-буру рідину з різким запахом. (БРОМ)
  3. Нееталонна одиниця маси   (ГРАМ)
  4. Ім’я крокодила – друга Чебурашки. (ГЕНА)
  5. Емблема, установлена відповідно до законів геральдики відмітний символічний знак (зображення), що належить державінаселеному пункту, дворянському роду або окремій особі
(ГЕРБ)
  1. Частина Світового океану, що так приваблює нас влітку (МОРЕ)
  2. Відомий капітан підводної субмарини, герой Жуля Верна (Немо)
  3. Це і форма земної поверхні, і наріст на спині (ГОРБ)
  4. Воно над нами мирне і синє – синє..(НЕБО)
  5. Частина тіла людина, що використовується при ходьбі (НОГА)
  6. Синонім слова БІДА  (ГОРЕ)
  7. Відомий французький живописець, засновник  імпресіонізму Клод  (МОНЕ)
  8. Префікс в системі СІ, що означає 1000000 (МЕГА)
  9. Яма для проживання (НОРА)
  10. Спеціальне звання, чин (РАНГ)
  11. Ми говоримо пані . А  італійці говорять (МОНА).
Дорослим літери  В, Л, П, А, М, О, Т, Н.
Завдання
  1. Одночасний постріл з декількох гармат (ЗАЛП)
  2. Гра – головоломка, в якій треба скласти мозаїку з частинок різної форми.(ПАЗЛ)
  3. Тонкий та довгий різновид стебла рослини, зокрема винограду(ЛОЗА)
  4. Російський синонім слова ПОПІЛ (ЗОЛА)
  5. Музичний термін, знак за допомогою якого пишуть музичні твори (НОТА)
  6. Дія або стан, що показує порушення цілісності (ЗЛАМ)
  7. Пристрій для захисту від дощу (ЗОНТ)
  8. У Вікіпедії це слово розшифровується як північно-східна область Малої Азії, а в розмові двох друзів так називається випендрювання один перед одним. (ПОНТ)
  9. Програма роботи або алгоритм дій (ПЛАН)
  10. Антонім до слова БАГАТО (МАЛО)
  11. Хімічний елемент з номером 7, газ якого найбільше в складі повітря (АЗОТ)
  12. Обмежена частина простору (ЗОНА)
  13. Офіційно говорять Тамара, а вдома її звемо (ТОМА)
  14. Положення, яке приймає людське тіло (ПОЗА)
  15. Частина одягу (ПОЛА)
Ведуча. Ми переходимо до наступного конкурсу, який називається «Жінка чи чоловік» де команда показує свій сукупний інтелект. Ми будемо ставити запитання і за 120 с команда має дати якомога більше правильних відповідей. Відповідь має бути лаконічною «Чоловік» або «Жінка». Зараз ви продемонструєте як Ваші знання допоможуть Вам. Команда, що дасть більше правильних відповідей отримає до своєї копілки +10 балів, команда суперниця не отримає нічого.
Отже дорослі Ваша хвилина пішла.
  1. Якого роду країна поляків (жін) 2.
  2. 7  січня  святкують  народження  жінки  чи  чоловіка? (чол.)
  3. Хто першим полетів в космос? (чол.)
  4.  Директор нашої школи (жін.)
  5.   Кого більше в нашій школі вчителів чоловіків чи жінок (жінок)
  6.  Президент України (чол.)
  7.   Прізвище Хома належить чоловікові чи жінці (чол)
  8. Хто  є  ведучим  програми  "Карооке  на  майдані"  (чол.)
  9.  Кому належить вірш “Конвалія” (жін.)
  10. 1На честь кого названа гора Хоривиця (чол.)
В.2. А тепер ваша черга діти. За 1 хвилину вам потрібно дати відповідь на як найбільшу кількість питань. Час пішов. чи хлопців? (хлопців)
1. Кого першим створив Бог? (чол.)
2. Якого роду країна англічан (жін)
3. Прізвище Косач належить жінці чи чоловікові(жін)
4. Хто від бабці утік та від діда утік (чол.)
  5. Коромисло - це  знаряддя  яким  користувались  частіше  жінки  чи  чоловіки?  (жінки)
  6. Хто написав байку «Зозуля і півень»(чол.)
   7. Хто є ведучим програми «Все буде добре»(жін.)
   8. Хто написав слова до гімну України (чол.)
 9. Кого більше дівчат чи хлопчиків в 4 класі (жін)
10.Учитель музики нашої школи чоловік чи жінка (чол)
 Ведуча. Наступний конкурс «Відгадай мелодію». І не одну, а дві. На конкурс я запрошую (вибирає сам кого із команд). Ти слухаєш уважно мелодію. А потім за допомогою міміки і жестів показуєш своїй команді цю пісню. За 120 секунд дівчатка повинні відгадати.
 Ведучий. А я запрошую для цього конкурсу (сама вибирає). У тебе теж є 120 секунд. Спочатку ти слухаєш пісню. А потім показуєш її команді.
Ведуча. Наступний конкурс має назву : «Відгадай хто я»
 Ведуча: І так конкурс капітанів  «Дуель» Гра «Так чи ні».
1 к 1. Лисиця - хижа тварина? (так)
2. Травень передує липню? (так)
3. Кульбаба дика рослина? (так)
4. Тиждень це сім днів? (так)
5. Автобус довший за потяг? (ні)
6. Річка глибше за море? (ні)
7. Крокодили відкладають яйця? (так)
8. Вода буває твердою? (так)
9. Кавун це ягода? (так)
10. Миші – корисні тварини? (ні)
11. У добі 22 години? (ні)
12. Після осені наступає зима? (так)
13 Кажани живуть під землею? (ні)
14. Слово «думати» - це дієслово? (так)
2 к.
1. Приятелями Вінні-Пуха були троє поросят? ( ні)
2. Корінь – це спільна частина споріднених слів? (так)
3. Літаки належать до повітряного транспорту? (так)
4. Твердий стан води – це лід? (так)
5. Серед героїв казки «Ріпка» був віслюк? (ні)
6. Україну омиває Біле море? (ні)
7. Кава – це напій? (так)
8. Підручник – це книга, що навчає? (так)
9. Столиця України – місто Черкаси? (ні)
10. Тіло тварини вкриває хутро? (так)
11. Влітку падає сніг? (ні)
12. Сани – це зимовий транспорт? (так)
13. Пісок – це будівельний матеріал? (так)
14. Папуга – це перелітний птах? (ні) 
Ведучий. Наступний конкурс «Влучний стрілок»,але стріляти вам потрібно правильними відповідями.
 1 команда 
1. Розташуйте послідовно місяці року за календарем. 
1) вересень,2) листопад 3)серпень, 4)жовтень. 
2. В якій послідовності тягнули ріпку герої казки? 
1) баба 2) мишка 3) внучка 4) собачка 
3. Розташуйте ці числа за кількістю нулів, починаючи з найменшого. 
1) тисяча, 2) сто, 3) десять, 4) мільйон 
4. Розташуй частини слова по порядку. 
1) суфікс, 2) префікс, 3) корінь, 4) закінчення 
5. Розташуйте ці транспортні засоби за їх середньою швидкістю пересування. 
1) поїзд, 2) літак, 3) велосипед, 4) ракета. 
2 команда 
1. Розташуйте ці плоди за розмірами, починаючи від найменшого. 
1) слива, 2) кавун, 3) суниця, 4) персик. 
2. Розташуйте ноти звукового ряду правидьно. 
1) ре, 2) мі, 3) до, 4) фа. 
3. Розташуйте водойми за розмірами, починаючи від меншого. 
1) річка, 2) море, 3) джерело, 4) океан. 
4.Розташуйте героїв казки у порядку зустрічі з Колобком. 
1) Лисиця, 2) Ведмідь, 3) Вовк, 4) Заєць. 
5. Розташуйте геометричні фігури за кількістю сторін від більшої до меншої. 
1) відрізок, 2) прямокутник, 3) шестикутник, 4) трикутник. 
Фінал. У фіналі вам потрібно збудувати піраміду з підручних матеріалівза 2 хв, щоб вона не впала.Хто зробить цю піраміду найвищою і чия простоїть довше, той і переміг.
Ведуча. Отож,  підведемо  підсумки  сьогоднішнього  змагання  дітей та дорослих.  Видатний давньогрецький філософ Сократ зробив свого часу висновок: «Чим більше я знаю, тим більше я не знаю». Людина приходить у світ для того, щоб постійно вдосконалювати, насамперед – себе, свій духовний світ, свої знання, уміння, навички, здібності. Саме тому протягом, майже, всього життя людина наполегливо навчається. І не важливо дорослий ти чи дитинв ти чи жінка. Тож будьмо розумними!