суббота, 9 февраля 2019 г.
Відкритий урок української літератури у 9 класі
Тема: Поетичність образу Ярославни. Образ Руської (української)
землі. Фольклорні мотиви в поемі
Мета: розкрити
поетичність образу Ярославни, образ Руської землі; розвивати усвідомлення того,
що любов до рідної землі, вірність у коханні — вічні загальнолюдські цінності,
виховувати розуміння краси природи, шанобливе ставлення до щирого й вірного
кохання.
Обладнання: текст поеми, її
переклади та переспіви, ілюстрації до «Слова...», карта Київської Русі XII ст.
Тип уроку: урок закріплення знань умінь та навичок.
Ніколи не можна жити щасливо, якщо весь час тремтиш від страху.
Гольдбах
Гольдбах
Хід уроку:
І. Забезпечення емоційної готовності учнів
до уроку.
Звукозапис або
аутотренінг
« Не
просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не
просто відповідати, а міркувати.
Дружно
і плідно працювати».
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Літературний диктант.
— Хто з героїв «Слова про похід Ігорів»... в «міццю
розум оперезав, мужністю сердечною нагострив, ратного духу виповнився та й
повів полки свої хоробрі за землю Половецьку за землю Руську» (Ігор);
• «забув і почесті, й життя своє, і веселий
Чернігів-город, і отецький золотий престол, і всі звичаї та обичаї красної
своєї дружини Глібівни
( Всеволод);
«мечем незгоду кував, стріли розсівав по землі» (Олег
Святославович (Гориславович) — дід Ігоря і Всеволода);
• «зронив... золоте слово, зо слізьми змішане» (Святослав);
• «плаче-тужить... вранці в Путивлі на валу» (Ярославна);
• «свиснув на коня за річкою: подає вістку князеві» (Овлур);
• «біжить., сірим вовком стелиться» (Гзак);
• «слід йому [Гзаковї] показує к Дону великому» (Кончак);
• « як та чайка-жалібниця стогне (Ярославна);
• високо сидить «на своїм золотокованім престолі,
підперши гори угорські своїми залізними військами, заступивши королеві дорогу,
зачинивши ворота на Дунаї» (Ярослав Осмомисл Галицький, батько княгині
Ярославни);
• хотів «списа зломити при полі Половецькому та й
наложити головою, чи шоломом пити воду з Дону» (Ігор);
• «як хотів кому пісню творити, розтікався мислю по
дереву, сірим вовком по землі, сизим орлом попід хмарами» (Боян).
ІІІ. Повідомлення
теми, мети і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності
1.Постановка виконавських завдань
1) Дослідити засоби творення образу Ярославни.
2) Прокоментувати доречність підібраного епіграфа.
3) Скласти синквейн уроку.
2.Робота з епіграфом.
1) Дослідити засоби творення образу Ярославни.
2) Прокоментувати доречність підібраного епіграфа.
3) Скласти синквейн уроку.
2.Робота з епіграфом.
3. Пояснення вчителя з елементами бесіди.
— Єдиний жіночий образ «Слова...» — це образ княгині
Ярославни, дружини Ігоря Святославича. Поряд із мужніми, у залізних шатах
воїнами на тлі грізних битв ця ніжна жінка виділяється дуже виразно, а глибокий
ліризм та моральна краса Ярославни роблять цей образ справді неповторним.
— Якою ви уявляєте княгиню Ярославну? «Намалюйте» її
словесний портрет.
— За яких обставин ми знайомимося з дружиною Ігоря?
— Як ви гадаєте, що могла почувати, про що думати молода
княгиня, одержавши звістку про поразку і полон свого чоловіка?
— Перечитайте плач Ярославни. Які прагнення висловлює
княгиня у вступній частині?
— Яким силам і предметам природи вона дорікає й за що?
У кого просить допомоги? Запитуйте відповідні місця у творі.
— Чому, на вашу думку, Ярославна-християнка просить
допомоги у природних стихій, як це було прийнято у Київській Русі в язичницькі
часи? Про що це свідчить?
— Прокоментуйте слова М. Драгоманова: «Славний плач
Ярославни — се не що інше, як пісня української дівчини...»
— Як характеризує молоду княгиню те, що вона вболіває
не лише за свого ладо, а й за долю руських воїнів?
— Поміркуйте, які найкращі риси жінки, дружини,
коханої втілено в цьому образі. У чому краса і привабливість Ярославни?
4. Характеристика
образу Ярославни (випереджаюче завдання учнів)
Виступ
(матеріали додаються).
5. Робота із
репродукціями картин відомих митців «Образ Ярославни на живописних полотнах»
(біля дошки).
Метод «Інформаційне гроно».- Якою постає перед вами Ярославна? Створіть інформаційне гроно (схема).
Волелюбна
Ярославна
Схема чуйна
Щира в почуттях
6. Виразне
читання поезії Т.Шевченка «Плач Ярославни».
7. Колективна
робота біля дошки з картою «Похід війська князя Ігоря Святославича».
8. Робота зі
схемою «Руська земля» в парах.
9.Робота з
текстом.
Фольклорні мотиви
Ритуальні дії: молитва-длагання-замовляння; окроплення живою водою, воскресіння.
Все у поемі вказує на ритуальність дії: пора замовляння – ранок, перебування на заборолі (щити з дерева чи каменю, встановлені на мурах фортеці для захисту її охоронців), звідки відкривається широкий простір, ритуальний плач (це не обов’язково плач-голосіння у прямому розумінні, а внутрішній, психологічний стан княгині), промовляння «у світ» слів, звернутих передусім до сил природи. Слід звернути увагу і на принцип трикратності, характерний для замовлянь і реалізований у фрагменті з Ярославною.
Магічна сила замовляння, за допомогою якого можна повернути небіжчика з потойбіччя,
У поемі згадується Каяла – символічна річка, відсутня на географічній карті, на березі якої загинуло військо Ігоря, розлучилися брати (Всеволод відійшов у «світ мертвих», а Ігор залишився жити). Доречно використано образ Ярославни, «чайки-жалібниці», яка сумно літає над річкою. Тут відображено архаїчне уявлення, що смерті можна запобігти, окропивши тіло «живою водою», що й збирається вчинити Ярославна:
«Умочу бобровий рукав
У Каялі-ріці,
Омию князеві криваві рани
На тілі його дужому!»
Після її молитви-благання-замовляння відразу ж іде епізод втечі Ігоря з полону, який був неначе «потойбічним світом» порівняно з Руською землею). Князь Ігоря з «того» світу переходить в «цей»: Ігор скаче до очерету, випливає на воду.
Опис втечі Ігоря з половецького полону має казкові мотиви: герой, що рятується від переслідувань, перетворюється на тварин.
Ритуальні дії: молитва-длагання-замовляння; окроплення живою водою, воскресіння.
Все у поемі вказує на ритуальність дії: пора замовляння – ранок, перебування на заборолі (щити з дерева чи каменю, встановлені на мурах фортеці для захисту її охоронців), звідки відкривається широкий простір, ритуальний плач (це не обов’язково плач-голосіння у прямому розумінні, а внутрішній, психологічний стан княгині), промовляння «у світ» слів, звернутих передусім до сил природи. Слід звернути увагу і на принцип трикратності, характерний для замовлянь і реалізований у фрагменті з Ярославною.
Магічна сила замовляння, за допомогою якого можна повернути небіжчика з потойбіччя,
У поемі згадується Каяла – символічна річка, відсутня на географічній карті, на березі якої загинуло військо Ігоря, розлучилися брати (Всеволод відійшов у «світ мертвих», а Ігор залишився жити). Доречно використано образ Ярославни, «чайки-жалібниці», яка сумно літає над річкою. Тут відображено архаїчне уявлення, що смерті можна запобігти, окропивши тіло «живою водою», що й збирається вчинити Ярославна:
«Умочу бобровий рукав
У Каялі-ріці,
Омию князеві криваві рани
На тілі його дужому!»
Після її молитви-благання-замовляння відразу ж іде епізод втечі Ігоря з полону, який був неначе «потойбічним світом» порівняно з Руською землею). Князь Ігоря з «того» світу переходить в «цей»: Ігор скаче до очерету, випливає на воду.
Опис втечі Ігоря з половецького полону має казкові мотиви: герой, що рятується від переслідувань, перетворюється на тварин.
10. Складання сенкану
Ярославна
Вірна, любляча
Переживає, молиться, страждає
За долю Ігоревої дружини
Єфросинія
ІV. Узагальнення і
систематизація вивченого.
·
Якби ви мали можливість зустріти Ярославну, з якими
словами ви звернулися б до неї?
·
Висловіть свої припущення стосовно того, як би
склалася подальша доля Ярославни у разі смерті Ігоря?
V. Підсумок уроку
- У чому популярність цього жіночого образу сьогодні?
- Кого із відомих жінок України ми можемо назвати
«сучасною Ярославною»?
VІ. Рефлексія
Метод « Незакінчене речення».
Перевірка настрою у кінці уроку.
VII.
Оцінювання і самооцінювання у групах.
VIII.
Домашнє завдання
На основі опрацьованого на уроці підготуватися до
письмової роботи
«Поетичність образу Ярославни»
Подписаться на:
Сообщения (Atom)